preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Prognoza

 
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

 

 

 

 

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 19. 10. 2010.

Ukupno: 381331
Ovaj mjesec: 932
Produženi boravak i dopunska nastava virtualna učionica

Dragi naši učenici i učenice,

Dobro došli u produženi boravak za 1. razred i dopunsku nastavu!

Ovdje ćete naći puno materijala za zabavu tijekom vašeg  slobodnog vremena.

Mislimo na vas i veselimo se zajedničkom druženju!

SLOBODNO VRIJEME I ZABAVA

Srijeda, 6. svibnja 2020.

Danas ćemo se igrati igrama s olovkom I papirom.


Potapanje brodova

Ovo je popularna, zabavna igra kombinatorike, za dva igrača. Cilj igre je potopiti sve brodove protivničke mornarice, a da čim više vaših brodova ostane čitavo.

Prije bitke pripremite

- 2 papira i 2 olovke

- na papiru nacrtajte mrežu kvadratića (10x10)

- nacrtajte svoju flotu:

1 BORBENI BROD (4 okomita ili vodoravna kvadratića u nizu)

2 KRSTARICE (3 kvadratića svaka)

3 RAZARAČA (svaki po 2 kvadratića)

4 PODMORNICE (1 kvadratić svaka)

Od koliko će se kvadratića sastojati svaki pojedini brod i koliko će brodova biti, igrači mogu proizvoljno dogovoriti (kao na slici).

O tome donekle ovisi koliko ćete "zakomplicirati" igru.

Pravila igre

Cilj je da svaki igrač pokuša prvi otkriti položaj suigračevih brodova. Svaki igrač napada skrivenu protivničku flotu, izgovarajući koordinate u protivničkoj mreži. Da bi vaša flota bila zaštićena od pogleda suigrača, na stol možete staviti improviziranu pregradu. Ako je protivnik "pogodio" vaš brod (vidi sliku- koordinata A-8), morate križićem označiti to polje i obavijestiti suigrača da je pogođen jedan od brodova. Također morate reći koji tip broda je pogođen, kao i naglasiti ukoliko je potopljen do kraja (ako su pogođeni svi kvadratići tog broda). Ako je protivnik "promašio" flotu, križićem se označava i njegov promašaj (vidi sliku - koordinata B-6).

Igrači naizmjenično "pucaju", odnosno pogađaju koordinate, a kraj igre je kad je jednom od igrača potopljena cijela flota.

 

Križić - kružić

U igri sudjeluju dva igrača. Na papiru se nacrta tablica s neparnim brojem kvadrata (3x3, 5x5 kvadrata...). Tablica se može nacrtati na papiru, betonu ili zemlji.

Jedan igrač izabire znak križića, a drugi kružića. Tim će znakovima tijekom igre obilježavati svoje kvadrate.

Igrači naizmjenično upisuju svoj znak u slobodan kvadrat. Svaki igrač nastoji, u jednom nizu (vodoravno, uspravno ili dijagonalno) upisati svoja tri znaka (u tablici 5x5 igrač upisuje pet znakova). U ovom nastojanju ga, naravno, ometa suigrač, pravovremenim upisivanjem svojeg znaka na mjestu kojim onemogućava stvaranje niza od tri (ili više) znakova. Pobjednik u igri je onaj igrač koji prvi uspije u ravnini upisati, jedan do drugoga svoja tri znaka.

 

Zašto i zato

Ovo je igra smiješnih pitanja i odgovora. Potrebni su vam papirići, olovke i dobre ideje!

Igrati mogu dva ili više igrača, a što je više igrača, to je igra zabavnija.

Za dva igrača:

Svaki igrač dobije papirić na vrhu kojega napiše pitanje koje počinje sa "Zašto...". Zatim se papirić presavine preko pitanja tako da se pitanje ne vidi. Igrači zamijene papiriće i ispod sakrivenog pitanja napišu odgovor koji počinje sa "Zato...". Potom se pitanja i odgovori naizmjence pročitaju.

Za više igrača:

Svaki igrač dobije jedan papirić na vrhu kojega napiše pitanje koje počinje sa "Zašto...". Svaki svoj papirić presavine preko pitanja tako da se pitanje ne vidi i odloži papirić u neku zdjelu. Potom svaki igrač izvuče jedan papirić i na njega, ispod skrivenog pitanja, napiše svoj odgovor koji počinje sa "Zato...". Na kraju se smiješne kombinacije pitanja i odgovora naglas pročitaju.

 

Igra vješala

Igra se tako da na jedan papir treba nacrtati slovo L okrenuto naopako tako da na vrhu bude jedna mala crtica na koju ćete "objesiti" svog suparnika. Nakon toga zamislite u sebi jednu riječ i ne izgovarate ju na glas. Tada izbrojite u sebi koliko ta riječ ima slova i zapišite toliko crtica, npr. _ _ _ _ _ i napišite pored toga u kojoj je vrsti, npr. zamislite riječ avion i napišete iznad vozilo. Ili: zamislite riječ tulipan i napišete iznad cvijet. Tada od najmanje 2 člana igre pogađaju slova, ne odmah riječ, no ako je riječ točna i ona se može upisati. Ako netko ne kaže dobro, crtate mu dijelove tijela, a ako netko kaže slovo koje postoji u toj riječi upišite ga na odgovarajuću crticu, a ako ne postoji onda ga napišite ispod riječi. Ako više ljudi pogađa riječ, morate za svakoga nacrtati posebno "njegovo" vješalo.

 

Kriš kraš riječi

Odaberite neku riječ, pa je napišite odozgo prema dolje i još jednom s desne strane odozdo prema gore, tako da ostavite razmak između njih. Zadatak je smisliti riječi koje počinju lijevim, a završavaju desnim slovom. Tko je prvi gotov ima pravo birati novu riječ.

 

Zamjena samoglasnika (otvornika)

U tajnom pismu zamijenite samoglasnike, tj. umjesto a pišite e, umjesto e pišite i, umjesto i pišite o, umjesto o pišite u, umjesto u pišite a.

Ove igre su vrlo zabavne.

 

Brojčani kod

Umjesto slova koristite brojeve. A = 1, B = 2, C = 3, Č = 4, Ć = 5 itd. Šifru je teže otkriti ako brojevi ne idu po redu.

U tom slučaju morate napraviti i tablicu za dekodiranje…

 

Tajni jezik p

U ovom tajnom jeziku u svakoj riječi poslije samoglasnika (a, e, i, o, u) dodaje se slovo P pa ponovo isti samoglasnik. Npr. “Naša obitelj je mala, ali vesela” bilo bi “Napašapa opobipitepelj jepe mapalapa, apalipi vepesepelapa”.

 

Danas neka ti vrijeme proleti uz igranje igara.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Suzana Stipić Kačić Mirela Majdandžić Vrkić   datum: 5. 5. 2020.




preskoči na navigaciju