Produženi boravak i dopunska nastava virtualna učionica

Dragi naši učenici i učenice,

Dobro došli u produženi boravak za 1. razred i dopunsku nastavu!

Ovdje ćete naći puno materijala za zabavu tijekom vašeg  slobodnog vremena.

Mislimo na vas i veselimo se zajedničkom druženju!

SLOBODNO VRIJEME I ZABAVA

Utorak, 5. svibnja 2020.

Prije nekoliko dana jedna nama jako važna zvijezda slavila je rođendan. Pogodi tko je slavio rođendan ? Sunce!

SRETAN VAM SVJETSKI DAN SUNCA!

U kuću uđe, a vrata ni prozor ne otvori.

(sunce)

“Gdje god da ideš, bez obzira na vrijeme, uvijek sa sobom ponesi Sunce.” Anthony J. D’Angelo

Djeca hvataju sunce

(Grigor Vitez)

Sunce, sunce,
Hodi malo!
Uđi u moje ogledalo!

Gle, uhvatismo
Sunce malo!

Hop!
Već se na zid zatrčalo,
Po krovu kuće
Već skakuće,
Pa lijeće
Lijeće
Ko ptica mala na drveće.
Perje joj je
Sjajna svila
Ptica mala
Nema krila,
A ipak leti

Leti
Leti...

U sobicu gdje sjena vlada,
I u kuhinju gdje je mama.

Mamo, mamo,
Evo ti sunce poklanjamo!

Diljem svijeta se obilježava Svjetski dan Sunca. Ideja za obilježavanjem Dana Sunca potekla je od američkog predsjednika Jimmya Cartera, a njegovo obilježavanje potiče i NASA.

Sunce je izvor života i obnovljiv izvor energije.

Sunce, zvijezda kojoj dugujemo život, nalazi se u centru našeg Sunčevog sustava. Bez sunčeve topline i svjetlosti život na Zemlji bi bio nemoguć, no koliko znate o Suncu?

Evo nekoliko zanimljivosti.

1.U jezgri Sunca svake sekunde izgori 4.300.000.000 kilograma vodika pretvarajući se u helij.

2. Svake sekunde u nuklearnim reakcijama sudjeluje 3.8 x 1038 protona (vodikovih jezgri).

3. Temperatura jezgre Sunca iznosi 15 milijuna stupnjeva Cezijevih.

4. Sunce proizvodi toliko mnogo energije da se procjenjuje da svake sekunde jezgra Sunca emitira energiju istu kao što je ona kod 100 milijardi nuklearnih bombi.

5. Sunce se oko centra Galaksije kreće brzinom od 250 kilometara u sekundi.

6. Fotonu treba čak i do milijun godina da od središta Sunca dospije na površinu, a samo 8.5 minuta da stigne do Zemlje (zbog velike gustoće Sunca).

7. Svake sekunde Sunce izgubi oko 5.000.000 tona svoje mase u vidu energije zračenja.

8. Prominencije su oblaci ili mlazovi usijanog plina izbačenog u vis. Mogu se uzdići do visine 150.000 kilometara iznad fotosfere, kroz kromosferu i koronu.

9. Sunce je magnetski aktivna zvijezda. Ona održava jako i promjenjivo magnetsko polje, koje se mijenja u 11 godišnjem Sunčevom ciklusu.

10. Sunce je nastalo prije 4.57 milijardi godina, a treba mu još oko 5 milijardi godina treba da potroši sav vodik.

Uz toplije dane obično dolazi i bolje raspoloženje, a da to nije slučajno dokazali su znanstvenici koji su otkrili kako se izlaganjem sunčevoj svjetlosti oslobađa i hormon sreće - serotonin. Uz to, izlaganjem kože sunčevoj svjetlosti tijelo proizvodi i vitamin D, zaslužan za apsorpciju kalcija, zdravlje kostiju, srca i općenito dobro funkcioniranje organizma.

Sada zapjevajte i plešite uz pjesmu Svaki dan se sunce rađa, Jacques Houdek

POKUS

Zalazak Sunca po vašoj mjeri

Ima li u prirodi ičega ljepšeg od zalaska Sunca? Šarenilo boja koje nam daruje Sunčevo svjetlo neposredno prije nestanka istinski je prirodni spektakl. No, znaš li da su te čudesne boje rezultat utjecaja čestica zraka?

Potrebni su ti:

- staklenka (ne posebno duboka)

- voda

- baterijska svjetiljka

- mlijeko

- žlica

1. Napuni staklenku vodom gotovo do vrha.

2. Drži baterijsku svjetiljku pod kutom u odnosu prema staklenki, uključi je

i uperi svjetlosni snop prema vodi.

3. Zamijetit ćeš da je svjetlo koje se odbija od stakla bijelo, kao kada se

Sunce nalazi visoko na nebu.

4. Sad ulij u vodu nekoliko kapi mlijeka i dobro promiješaj žlicom, tako da

postane bjelkasta.

5. Ponovno uperi baterijsku svjetiljku u staklenku.

6. Zamijetit ćeš da se boja svjetla promijenila: sada je crvenonarančaste

boje, slične onoj koja se pojavljuje tijekom zalaska Sunca.

Na papiru nacrtaj četiri Sunca i ispod svakog crteža ostavi prostor da upišeš vrijeme.

Obrati pozornost kakve je boje zvijezda u četiri različita doba dana (u zoru, u podne, poslijepodne i u sumrak), pa oboji svaki crtež odgovarajućom bojom. Pritom budi oprezan i nemoj gledati izravno u Sunce jer ti može oštetiti vid.

Zaključak:

Promjene koje je pretrpjelo svjetlo što se reflektiralo od vode u staklenki poslužit će da objasnimo zašto Sunce tijekom izlaska ima prvo narančastu, a poslije crvenkastu boju. Čestice mlijeka blokiraju pojedine boje svjetla baterijske svjetiljke dopuštajući prolaz samo crvenim i narančastim zrakama. Jednako se događa i u sumrak, kada je Sunce nisko na horizontu: njegovo svjetlo tada prolazi kroz više zraka nego u bilo koje drugo doba dana, pa sitne čestice u njemu blokiraju veći dio Sunčeva svjetla i propuštaju samo crvene i narančaste zrake.

Znaš li?

Najljepši zalazak sunca na svijetu

Ako si ikada pomislio kako Hrvatska ima najljepše zalaske sunca na svijetu, nisi pogriješio. Naime, prema brojnim istraživanjima i anketama upravo u Lijepoj našoj vidjet ćeš najčarobnije zalaske u najljepšim bojama. Poznati redatelj Alfred Hitchcock stavio je grad Zadar na prvo mjesto gdje možeš vidjeti najljepši i nezaboravni zalazak sunca.

2715 sunčanih sati

Svim turistima i posjetiteljima općenito jedna želja je ista – sunčano i lijepo vrijeme. Na većinu čimbenika u turizmu se može utjecati, no na vremenske (ne)prilike apsolutno nikako. Na sreću, srednja Dalmacija je jedna od najsunčanijih regija Europe. Brojimo više sunčanih sati od Sydneyja – čak 2715!  A otok Hvar je otok s najviše sunčanih sati u čitavoj Europi, pa ga se zbog toga često naziva i Sunčani Hvar.

objavio: Suzana Stipić Kačić Mirela Majdandžić Vrkić   datum: 5. 5. 2020.