« Svibanj 2024 »

Dan sjećanja na holokaust

"Mjesta sjećanja su neobično važna za očuvanje povijesti, jer mladi ne uče o njoj iz vlastitih iskustava, već iz onoga što su im prethodne generacije ostavile u nasljeđe. Ako takvih mjesta nema, ili ih nema dovoljno, prošlost se neminovno prepušta zaboravu" .

Auschwitz

Bilo je to davno

kada je vani bilo hladno.

Tlačili su nas kao robove

dok su nam ispirali mozgove.

Bili smo u Auschwitzu,

logoru za uništavanje.

Stavili su nam brojeve

da prepoznaju

tko će sljedeći ići na strojeve.

Fran Baličević, 7. A

U povodu Dana sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti učenici i učitelji OŠ Škurinje Rijeka uz podršku Židovske općine Rijeka obratili su se Gradu Rijeci s inicijativom za postavljanje spomen-obilježja na mjesto gdje je nekada stajala velika sinagoga, srušena u vihoru Drugog svjetskog rata i poraća, na uglu današnje Ciottine ulice i Ulice Pomerio.

Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti, a u sklopu projekta "Šafran" na Židovskom groblju Kozala učenici Osnovne škole Škurinje Rijeka u suradnji sa Židovskom općinom Rijeka i Udrugom antifašističkih boraca i antifašista Grada Rijeke održali su i prigodan program.

Učenici naše škole uključili su prije tri godine i međunarodnom Projektu Šafran (The Crocus Project) Irske zaklade za obrazovanje o Holokaustu. Kroz Projekt Šafran i učenje o holokaustu, učenici uče o najtežim oblicima kršenja ljudskih i građanskih prava u povijesti, odnosno uče o važnosti tolerancije, prihvaćanju i poštivanju ljudi bez obzira kojoj naciji, vjeri, boji kože ili nečemu drugome pripadaju.

U sklopu provedbe ovogodišnjeg međunarodnog Projekta Šafran u našoj školi ugostili smo gospodina Olega Mandića, preživjelog zatočenika logora Auschwitz.

U uvodnom dijelu riječi dobrodošlice uputili su učenici i ravnatelj gospodin Orlando Baličević.

Prigodni program pod nazivom Noć, izveli su učenici 7. i 8. razreda, kojim su podsjetili na strahote i patnju holokausta.

Nakon kratkog upoznavanja sa značajnim članovima obitelji Mandić, uslijedila je projekcija filma Povratak posljednjeg, o logorskim danima gospodina Olega Mandića.

Po završetku projekcije učenici su razgovarali s gostom i uputili mu poziv za novi susret.

objavio: Administrator   datum: 28. 1. 2015.